2015. április 8-án egy tucat írópalánta fergetegesen jót és informatívat beszélgetett Alcser Norbival, a Publio ügyvezetőjével egy az e-könyvkiadás és magánkiadás különböző kérdéseiről.
(Ha még nem ismered a Publiót, azt fontos tudni róla, hogy egyfajta magánkiadói ügynökségként teszik lehetővé, hogy a könyved felkerüljön egy csomó e-könyvesboltba - az összes nagyobb boltba -, illetve nyomtatott könyvet is csinálnak neked, amit a saját weboldalukon lehet megrendelni. Az e-könyv megjelentetést ingyen vállalják, de nagyjából feleannyi jutalékot adnak, mintha közvetlenül töltenéd fel a könyvedet az adott portálokra, azonkívül 8 évre elkérik a kiadási, terjesztési jogodat - nyomtatott könyvre is. Ha érdekel az e-könyvkiadás, olvasd el az erről szóló könyvemet, mielőtt bármibe is belekezdesz!)
Körülbelül 1000 szerzőjük van, így aztán Norbi nagyon jól rálát az e-könyves (és a nyomtatott) piacra. Felvetődött például az a kérdés, hogy mit is árulunk? A könyvünket vagy saját magunkat? És van benne igazság, hogy az olvasók keresik a megszokott, biztonságot nyújtó stílust, az ígéretet, hogy jól fognak szórakozni. Tehát ha nemcsak egy, hanem több könyvet akarunk írni, akkor igenis magunkat (is) el kell adni a könyvvel együtt.
Beszélgettünk arról is, hogy kis hazánkban nem divat, hogy értékeljük az olvasmányainkat. A jelenlevő írók sem ismerték a Molyt, a Goodreads-ről már nem is beszélve. Mi alapján vesz a magyar olvasó könyvet, ha nem értékelés alapján? Bestseller listából? Celebek könyveit olvassuk? Jó lenne mielőbb rászokni az értékelésre, mondjuk el a véleményünket a könyvekről, amit olvasunk!
Mennyit számít, ha megjelenik a könyvünk nyomtatva? Hova fogja tenni a terjesztő? Nyilván nem a bolt elejébe, hacsak nem penget ki az író/kiadó egy vödörnyi pénzt. Ha meg csak a bolt hátsó részében, a polcon van két kötet egy adott műből, az… ott is marad. Ha magánkiadásként jelentetjük meg a könyvünket, a nyomtatott könyv csak akkor kél el, ha speciális területről írunk. Megjegyzem, én csináltam olyant, hogy bementem nagyobb könyvesboltokba és megkerestem a köteteimet, átraktam őket prominensebb helyre, kihúztam a polcról és élére állítva helyeztem a többi könyv gerince elé. Tudom, nem etikus, de ez is marketing!
Mennyibe kerüljön az e-könyv? Egyszerű a válasz: olcsónak kell lennie. Kicsit terjedelemtől is függ az ár, de érdemes megnézni a hasonló könyveket, és erre a szintre belőni az elvárásunkat. Amikor a Publio beindult, a szerzők horribilis árakat adtak meg a könyveikhez. Akár 3000-5000 forintot is beírtak a szabadszöveges mezőbe, amit a Publiósok rövidesen korlátoztak. A jó példányszámhoz ugyanis egy olcsóbb ár szükségeltetik.
Lesz-e olyan, hogy az e-könyv élre tör? Ha erre a kérdésre keressük a választ, ne menjünk messzire: tekintsünk vissza az internetes újságok, rádiók, vagy konkrétan az emailezés elterjedésére. Az egyik jelenlevő mesélte, hogy ismerőse fia kérdezte apját egy postaláda láttán: "Mi ez?" Mire apuka elmagyarázta, hogy ifjúkorunkban mi nem emailen, hanem papíron írtunk egymásnak levelet, és azt ilyen ládába dobtuk be. A kisfiú válasza: „Te most szívatsz?”. De én is elmeséltem a többieknek, hogy a lányom épp aznap reggel úgy ment el suliba, hogy az előszobából kilépve még visszakiáltott: „Ja, Anya, és töltsd le nekem a Büszkeség és balítéletet, mert olyan jó volt a film, el akarom olvasni a könyvet is!”
Szóval, igen, az e-könyv terjed. Neked van már e-könyv olvasó készüléked?